FinnSub

Největší omyly


O celoobličejových maskách existuje celá řada nepravdivých mýtů.
V následujícím textu naleznete komentáře k 5 nejčastějším z nich.


„Tato maska je pouze pro profesionální potápěče.“

To byla pravda dříve, ale nyní jsou masky snadno obsluhovatelné a cenově dostupné. Takže proč by si měli užívat jen profesionálové? Rekreační potápěči mohou stejně dobře využívat všech výhod těchto masek. Viditelnost, komunikace, ochrana – nehledají snad všichni potápěči u svých masek stejné kvality? To, že žádný potápěč ve vašem okolí ještě tuto masku nemá, neznamená, že ji vy nemůžete použít při svém příštím potápěčské výletu!

„Celoobličejová maska je příliš drahá.“

Myslíte, že nestojí za to koupit si jednu celoobličejovou masku, která vám poslouží po celou dobu vašeho potápění? Jak vysokou částku jste ochotni investovat do své osobní bezpečnosti a pohodlí? Podívejte se na cenu celoobličejové masky s integrovaným regulátorem a porovnejte ji s cenou vysoce kvalitního kompletu maska + regulátor. Velký rozdíl v nich nebude. Celoobličejová maska má však navíc doživotní záruku a prvky, které lze průběžně modernizovat.

„Tato maska je vhodná pouze pro komunikaci.“

Samozřejmě, celoobličejové masky dovolují nesrovnatelně lepší podvodní komunikaci oproti běžným maskám a regulátorům. Komunikace však není jedinou výhodou celoobličejové masky! (Podrobnější informace o výhodách naleznete na následující straně.) Jestliže si libujete v tichu, vězte, že komunikační zařízení jsou vždy jen volitelným doplňkem (a nebo se dají vypnout…).

„Jestliže se mi tato maska zaplaví, bude velice těžké ji vyprázdnit.“

Ze všeho nejdříve bychom vás rádi ubezpečili, že tato maska se při ponoru nezaplaví – to slibuje Ocean REEF. Celoobličejové masky jsou navrženy tak, aby těsně přiléhaly k vašemu obličeji, aby se maximálně zamezilo jejich zaplavení při běžném ponoru. Ale i když masku v průběhu ponoru sejmete a zaplavíte, stačí jednoduše vydechnout nebo stisknout tlačítko sprchy. A jste zase v suchu!

„Tato maska vypadá příliš komplikovaně.“

To je skutečně jen zdání. Celoobličejové masky mají velmi snadnou obsluhu. Pouze v případě, kdy si chcete být naprosto jistí správnou obsluhou všech jejich prvků, doporučujeme speciální výcvik, který vás obav jistě zbaví. Předtím, než jste získali svůj potápěčský průkaz, připadalo vám nejspíš komplikovaně celé samotné potápění. Odradil vás však tento pocit? Určitě ne.