Potápění za poklady

hallstattHallstattské jezero patří k nejzajímavějším v Solné komoře. Jeho přístupová oblast se rozprostírá z jedné třetiny přes kras Dachsteinu, odkud voda tajícího stěnu v podzemních říčkách dosáhne jezero na necelých 5 minut.

Za tuhých zim jezero zamrzá, ovšem průměrem tak jednou za 7 let. Znalci se domnívají, že na západní straně ústí do jezera teplé prameny, nasvědčoval by tomu zde i v zimě podstatně tenčí led. Tyto prameny však dosud nabyly objeveny.
Hallstattské jezero je také největší zásobárnou ryb pro zdejší restaurace. Ročně rybáři vyloví na 10 tun těchto pochoutek k velké radosti turistů, kterým jsou ryby připravovány na nejrůznější způsoby. Vyloveny tu byly i největší štiky Solné komory, které dosahovaly velikosti až 150 centimetrů. Tyto kapitální exempláře se však zdržují ve větších hloubkách než ryby menší. K vidění jsou siveni, pstruzi, okouni, mníci a dokonce i úhoři. Dohlednost ve vodě dosahuje 5 až 20 metrů, během tání sněhu a po silné bouřce se doporučují noční ponory.

busZa teplých slunečných dnů nedosáhne teplota na hladině více než 21° až 23° C. A tak se jezero řadí spíše k těm chladnějším. V hloubce 40 metrů v létě stoupne teplota nejvýše o 1° C, tedy na dobrých 6° až 7° C. I když je Hallstattské jezero pro svou čistou vodu vyhledávaným místem ke koupání, návštěvníci mužského pohlaví se při výstupu z vody na místní nudistické pláži mají zřídkakdy čím pochlubit (možná snad atraktivní partnerkou, kterých je mezi místními nepřeberné množství).

Vyhledávanou potápěčskou lokalitou je Gosaumühle. Opravdovou pastvou pro oči jsou žlutohnědí úhoří, schovávající se v řasách . Velcí pstruzi stojí osaměle v Untersee a Obersee. V oblasti přítoků různých potoků a hlavně v Traunu, v Obertraunské zátoce mezi zámkem Grub a železničním tunelem očekává návštěvníka romantický břeh s excelentním osazenstvem.

Dno jezera v blízkosti centra Hallstattu je „největší skládkou“ Solné komory. Od nepaměti (stáří Hallstattu se odhaduje na 4500 - 7000let ) sem obyvatelé vyhazovali vše, co již nepotřebovali, anebo co prostě muselo zmizet. Nálezy jsou různé .- od antického skla přes keramiku, kachle až po moderní záchodové mísy. Výjimkou není ani válečný materiál – zbraně a emblémy. Vyloveny byly i české koruny (falešné peníze z války) a ručně vyfukované minerální sklo. Nemalou sbírku tvoří také blíže neurčené kosti a v alkoholu naložené zárodky neznámého původu.

rybka halV oblasti Obersee a Untersee byly rovněž nalezeny zajímavé exempláře zemědělské minulosti – hrnce, sklo, pasti na zvěř, kuchyňské náčiní a nádobí všeho druhu. V místě zvaném Gamsbartfeld nalezli potápěči meč, pocházející z doby hallstattské, stáří asi 2900 až 2400 let. (Hallstattská kultura, starší doba železná, 750 až 500 let před Kristem.

Zámek Grub byl ve Třetí říši skladištěem zbraní. V okolí pláže se v hloubce 40 metrů nacházely bedny s municí. Dále přilby, bajonety, standarty a propagační materiály, které byly z těchto míst vyzdviženy, nejsou mezi nálezy nic neobvyklého.Ü přístaviště lodí Lerchenbach se v hloubce 42 m nachází americký Jeep. U zámku Grub odpočívá v hloubce asi 80 metrů dvoumístné letadlo Buecker (BUE 181 _Bestmann“), které zde ztroskotalo 26. června 1944 v 17 hodin..

Zajímavá lokalita se nalézá hned u tzv. Hausriffu“- školy potápění Montain Diving Austria v Obertraunu. Zde se v hloubce 30metrů ukrývají dva busy VW. Spodní lze proplavat, podrží-li vám kamarád otevřené dveře.
Všechny nové nálezy je třeba hlásit, protože např. keltské nářadí a zbraně napomáhají k rekonstrukci hallstattské doby, pro kterou je určujícím znakem právě výroba železa.